دات نت نیوک
Menu
پیش نمایش قهرمانی جهان کارلسن- کاریاکین (1) مگنوس با مهره سفید
Created by m.salehzadeh on 1395/08/15 11:31:03 ب.ظ

مگنوس کارلسن قهرمان جهان و مدعی جدید سرگئی کاریاکین از 21 آبان لغایت 10 آذر در شهر نیویورک به مصاف یکدیگر میروند. ما با چه شروع بازیها و تدارکاتی مواجه خواهیم بود؟


 

پیش نمایش قهرمانی جهان  مگنوس کارلسن – سرگئی کاریاکین

مگنوس کارلسن و مدعی جدید سرگئی کاریاکین از 21 آبان لغایت 10 آذر در شهر نیویورک مقابل هم قرار میگیرند. این اولین رویارویی قهرمانی جهان خواهد بود که مابین دو بازیکن از نسل جدید برگزار خواهد شد.این مچ 12 دوری کانون توجه جهان شطرنج خواهد بود ، و در این سری از مقالات استاد بین المللی اسپانیایی ، دیوید مارتینز قصد دارد نگاهی به آنچه قرار است رخ دهد بیاندازد.او با این سوال شروع میکند که چه چیزی بازیکنان را شبها بیدار نگه میدارد و ما با چه شروع بازیهایی مواجه خواهیم شد؟ قدم اول ، مگنوس کارلسن با سفید

مگنوس کارلسن در آخرین رویارویی خود و در اولین بازی با مهره سفید 1.e4 کرد و پیروز شد

مگنوس کارلسن نروژی از عنوان خود در برابر سرگئی کاریاکین روس دفاع خواهد کرد.در حال حاضر این دو بازیکن بهترینهای نسل خود محسوب میشوند (هر دو متولد 1990 میباشند) . کاریاکین عنوان استاد بزرگی خود را در سن 12 سال و هفت ماهگی بدست آورد که رکورد دار محسوب میشود.اگرچه بازیکنانی مانند یواگناناندها و عبدالستارف ممکن است بزودی حرفهایی برای گفتن داشته باشند.

در بیشتر پیشبینی ها همانطور که انتظار میرفت ، قهرمان حال حاضر دنیا و نفر اول لیست ریتینگ شرایط مطلوب تری دارد. کارلسن 81 واحد درجه بین المللی نسبت به حریفش برتری دارد ، این امر مثل این میماند که در مقام مقایسه کاریاکین با نفر پنجاهم لیست ریتینگ مصاف دهد.

اگرچه این اولین بار نیست که در سالهای اخیر ما شاهد چنین رویارویی نابرابری می باشیم. خود کارلسن در حالی در برابر آناند در2012 بازی کرد که 71 واحد با وی اختلاف داشت، البته ما نمیتوانیم با قدم زدن در پارک بسادگی اظهار نظر کرده و همه چیز را از پیش تعیین شده فرض کنیم.بطور مثال بازی کمدی – تراژیک ششم از رویایی 2014 را ببینید. ( اینحا کلیک نمایید) در مسابقه2012قهرمانی جهان در هند، بوریس گلفاند با 64 واحد کمتر ، با تدارکات عالی خود حریف را غافلگیر کرد و با شروع بازی سوشنیکوف رویارویی را پس از12 بازی به تساوی کشاند و سرانجام در بازی های تکمیلی سریع رویارویی را واگذار کرد.

تا کنون کارلسن و کاریاکین 47 بار در برابر هم ظاهر شده اند که 21 بازی آن با کنترل زمانی متعارف بوده است که نتیجه آن 4 برد برای کارلسن و یک برد برای کاریاکین رغم خورده است.آیا ما شاهد یک رویارویی سرد و نزدیک در نیویورک خواهیم بود؟

بیایید امیدوار باشیم! که تدارکات کاریاکین به خوبی تدارکات گلفاند و آناند باشد که در بالا ذکر شد. اما چه اتفاقی خواهد افتاد؟ موضوعات مورد علاقه مختلفی در بین جامعه شطرنج وجود دارد که ما تصمیم داریم در این مجال به آنها بپردازیم.اجازه دهید در مقاله اول به تدارکات دو بازیکن با مهره سفید در این رویارویی بیاندیشیم.

کارلسن – کاریاکین

مگنوس کارلسن میتواند به آسانی 1.e4 و 1.d4 را انتخاب کند ، اما من مایلم تا به یک سری جزئیات مهم اشاره کنم. او در رویارویی قهرمانی جهان در برابر آناند در سال 2013 و با 1.Nf3 آغاز کرد که کاملا بوسیله تدارکات عالی آناند خنثی شد . او سپس به 1.c4 روی آورد . اما این آخرین بار بود که مورد استفاده قرار گرفت که شاید دلیل آن این بود که او با سیستم مثلثی آناند در دفاع اسلاو احساس راحتی نمیکرد. بعد از آن ، کارلسن در همه بازیها به1.e4 روی آورد و پذیرفت که با دفاع برلین مواجه شود. دوار برلین به یک آخر بازی تئوریک  و ایمن منجر میشود که هنوز برای بازیکنان با مهره سفید دردسرساز است، بنابراین مگنوس تقریبا همیشه برلین را با d3 جواب میداد و در جواب Bc5 در c6 تعویض میکرد.


در سال 2016 این وضعیت یکی از بزرگترین نبرد های تئوریک بوده است.وی یی در برابر دیوید ناوارا در این شاخه به پیروزی قابل توجهی دست یافت که موجب افزایش محبوبیت این شاخه تهاجمی ضد برلین با قلعه مخالف گردید .

هر چند من فکر نمیکنم که این همه روشهای فعال که اسب را در خانه c4 قرار میدهد و وزیر را بهe2 برده و پیاده های جناح شاه را به جلو میراند حتی با آنالیزهای خشک کامپیوتری بتوان در مقابل آن مقاومت کرد .پیروزی لازنیکا در برابر دودا در المپیاد باکو مثال خوبی در این مورد میباشد .به هر حال وضعیت برای سیاه خیلی آسان نمیباشد ! کارسن وضعیت دیاگرام بالا را در سال 2016 چهار بار بازی کرده است هر چند که فقط با وسلی سو در بازی متعارف  بوده است ولی نتایج خوراک خوبی برای تفکر به انسان میدهد : چهار برد در برابر سو، ناکامورا، کرامنیک و آرونیان!

یک عکس شگفت انگیز از کالسن – سو که کاریاکین در زمینه عکس به آنها مینگرد .آیا این میتواند تاییدی بر علاقه کاریاکین به این شاخه تئوریک باشد ؟

البته همان طور که در  پاراگراف اول ذکر کردیم ، تضمینی وجود ندارد که به دلیل نتایج خوب کاریاکین و تخصص عالی او در هندی وزیر ، کارلسن به 1d4 روی نیاورد .دو پیروزی اخیر کاریاکین در برابر امیلیو کوردوا در المپیاده باکو و پنتالا هاریکریشنا  در تورنمنت نروژ موید این نکته است . در شاخه اصلی هندی وزیر ، کاریاکین همواره 4…Ba6 را انتخاب میکند در آن حال کارلسن مایل است که بجای حرکت اصلی 5.b3 حرکت 5.Nbd2 را بازی کند .

کارلسن و کاریاکین دو بار باهم در 2012 و 2014 در این وضعیت بازی کردند که هر دوی آنها با نتیجه مساوی خاتمه یافته است. احتمال دارد که کاریاکین 5…Bb7 را تدارک ببیند زیرا با گسترش اسب در خانه d2 ، وزیر خانهd5 را کنترل نمیکند  بعد از حرکات طبیعی 6.Bg2 Be7 7.0-0 0-0  سفید دو ادامه اصلی 8.b3  و 8.Qc2 را در اختیار دارد. کاریاکین روس پنج  بار به این وضعیت  رسیده و در همه آنها به تساوی دست یافته است ! بنظر من هندی وزیر غنی تر و یا احتمالا شاخه ای مشابه در برابر 1.Nf3 ، غافلگیر کننده تر از برلین میباشد . بدون شک تیم مگنوس صدها ساعت صرف جستجو در امکانات نهفته این شاخه کرده اند . من شرط میبندم که ابتدا برلین و سپس هندی وزیر بازی شود .خواهید دید ! همانطور که در بالا اشاره شد کارلسن با 1.Nf3 و 1.c4 در برابر آناند آغاز کرد . اگرچه هر دو بازیکن قصد دارند حریف خود را غافلگیر کند و من میدانم که به احتمال زیاد کاریاکین شاخه هایی را که قبلا بازی میکرد تکرار خواهد کرد ، ولی با عمق غیر قابل تصور و مرگبار ، در حالیکه مگنوس با توجه به فلسفه خود وارد وضعیت هایی قابل بازی برای هر دو طرف خواهد شد که نیاز به تفکر و بازی عملی در پشت میز دارد .آیا او میتواند اینکار را مدیریت کند .

و یا به سبک تهاجمی ممد یاروف ، سرگئی را محو خواهد کرد !

نظر شما چیست ؟  در این رویارویی اولین حرکت مگنوس با سفید چه خواهد بود ؟

منبع : سایت chess24

ترجمه و تنظیم: گروه تحلیل و خبر playchess.ir

print
The comment feature is locked by administrator.
Sort by: